Rishi Sunak řekl, že přijetí kryptoměn a blockchainu může zlepšit život. Jeho propagace CBDC však vyvolala pochybnosti o tom, kde leží jeho věrnost
Podkladem pro komentář @ODELL bylo video, na kterém Sunak hovoří o digitálních měnách centrálních bank (CBDC), které jsou komunitou obecně považovány za filozoficky protichůdné k principům kryptoměn, jako je odolnost vůči cenzuře a decentralizace.
>Austrálie představuje plány na regulaci kryptoměn
Sunakova pro-krypto reputace
Dne 24. října Sunak zvítězil v soutěži o post lídra konzervativců poté, co jeho soupeřka Penny Mordauntová nezískala potřebných 100 nominací na poslance, aby postoupila do další fáze soutěže.
O jeho jmenování bylo řečeno mnohé, mimo jiné to, že Sunak je prvním nebělošským britským premiérem, zatímco jiní poukazovali na to, že jeho privilegované postavení znamená, že nemá kontakt s obyčejnými lidmi.
Bývalý bankéř Goldman Sachs a jeho manželka Akshata Murty, módní návrhářka a riziková kapitalistka, mají údajně majetek v hodnotě 730 milionů liber (824,5 milionu USD).
Během své neúspěšné kampaně na post lídra proti Liz Trussové Sunak ve studiu řekl, že podporuje kryptoměny a základní technologii blockchain jako způsoby, jak zlepšit život prostřednictvím zefektivnění technologií.
Svou odpověď uzavřel slovy, že jako premiér „věřte, že chci, aby se to uskutečnilo“.
Podobně v dalším projevu kryptoznalosti během své předvolební kampaně Sunak řekl, že dává přednost znuděným opicím před kryptopunkery, a aby se vyhnul tribalistickému odporu, vybral si „koš kryptoměn“, místo aby si vybral mezi Bitcoinem a Ethereem,
Vlády zkoumají CBDC
Dne 14. října 2021, v době, kdy byl britským kancléřem Boris Johnson, zveřejnilo ministerstvo financí video, na kterém Sunak diskutuje o konceptu CBDC.
V rámci představeníZásad veřejné politiky skupiny G7 Sunak uvedl, že světové vlády a centrální banky zkoumají, jak by CBDC mohly fungovat v praxi. Toto hnutí označil za součást „příběhu digitálních inovací“.
Vzhledem k rozsahu změn, které jsou nutné pro zavedení CBDC, Sunak uvedl, že země G7 procházejí průzkumnou fází a že zatím nebylo rozhodnuto, zda je prosadit.
„Rozhodnutí o tom, zda spustit digitální měnu centrální banky, musí učinit každá země sama a žádná jurisdikce G7 zatím toto rozhodnutí neučinila.“
Kritici tvrdí, že CBDC se nijak neliší od současného inflačního fiat systému. Navíc přetrvávají pochybnosti o finančním špehování a možnosti, že „nepřátelé státu“ budou odříznuti od transakcí pouhým stisknutím tlačítka.